Vishay/Dale RNC55J4020BSB14
RNC55J4020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BSB14.pdf
Availability of RNC55J4020BSB14
QUANTITY
RNC55J4020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4020BSB14
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC TERM datasheet.pdf
BLADE TORX TR T8S 5.51" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOD PLUG BOOT 8W BLACK DIAM MAX datasheet.pdf