Vishay/Dale RN60D3920FB14
RN60D3920FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3920FB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3920FB14.pdf
Availability of RN60D3920FB14
QUANTITY
RN60D3920FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3920FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3920FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3920FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3920FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3920FB14 Details Description
Related parts for RN60D3920FB14
CONVERTER DC-DC 6W 15V SGL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6.5A 13.8 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 3"X10" ALUMINUM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf