Vishay/Dale RN60D4120FB14
RN60D4120FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4120FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4120FB14.pdf
Availability of RN60D4120FB14
QUANTITY
RN60D4120FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4120FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D4120FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4120FB14
Related LinksRN60D4, RN60D4120FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4120FB14 Details Description
Related parts for RN60D4120FB14
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 95MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 20-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM PROM RED datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf