Vishay/Dale RN60D4320FBSL
RN60D4320FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4320FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4320FBSL.pdf
Availability of RN60D4320FBSL
QUANTITY
RN60D4320FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4320FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D4320FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4320FBSL
Related LinksRN60D4, RN60D4320FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4320FBSL Details Description
Related parts for RN60D4320FBSL
IC NVSRAM 2MBIT 150NS 32EDIP datasheet.pdf
IDE4K 2.5" FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 5/4AAA NIMH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 560NH N87 datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 9C S 30" RBW JACKP NI datasheet.pdf