Vishay/Dale RN60D4572FRE6
RN60D4572FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4572FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4572FRE6.pdf
Availability of RN60D4572FRE6
QUANTITY
RN60D4572FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4572FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D4572FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4572FRE6
Related LinksRN60D4, RN60D4572FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4572FRE6 Details Description
Related parts for RN60D4572FRE6
IC ABT OCT TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 1206 datasheet.pdf
LED CONNECTOR HARNESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 28POS datasheet.pdf
ISO AMP 3-WAY ISOLATION SIL 2 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
PLUGGABLE HDR VERT 35MM 5C BLACK datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 200MM LT ON NPN OU datasheet.pdf