Vishay/Dale RN60D47R5FBSL
RN60D47R5FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D47R5FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D47R5FBSL.pdf
Availability of RN60D47R5FBSL
QUANTITY
RN60D47R5FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D47R5FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D47R5FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D47R5FBSL
Related LinksRN60D4, RN60D47R5FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D47R5FBSL Details Description
Related parts for RN60D47R5FBSL
CONVERTER -5.2VOUT 3.5A HORZ datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 298W TO247 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
BLZF 5.08/16/180LR SN BK datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf