Vishay/Dale RN60D4993FB14
RN60D4993FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4993FB14
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4993FB14.pdf
Availability of RN60D4993FB14
QUANTITY
RN60D4993FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4993FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D4993FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4993FB14
Related LinksRN60D4, RN60D4993FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4993FB14 Details Description
Related parts for RN60D4993FB14
MIRROR FILM ESR 11"SQ 30 PCS datasheet.pdf
IC NETWORK CONTROLLER BGA-388-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OCT 1% 24TQFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2684 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 38MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf