Vishay/Dale RN60D5003FR36
RN60D5003FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5003FR36
Brief Description
RES 500K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5003FR36.pdf
Availability of RN60D5003FR36
QUANTITY
RN60D5003FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5003FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D5003FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5003FR36
Related LinksRN60D5, RN60D5003FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5003FR36 Details Description
Related parts for RN60D5003FR36
RES ARRAY 3 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 11 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SE SURFACE CONDITION DISC TS 2" datasheet.pdf
IC SW SPDT 2GHZ-6GHZ 6-TSSON datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 8VDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf