Vishay/Dale RN60D5112FRSL
RN60D5112FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5112FRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5112FRSL.pdf
Availability of RN60D5112FRSL
QUANTITY
RN60D5112FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5112FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5112FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5112FRSL
Related LinksRN60D5, RN60D5112FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5112FRSL Details Description
Related parts for RN60D5112FRSL
RES 62K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP48/QFP48 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3618-B datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf