Vishay/Dale RN60D52R3FBSL
RN60D52R3FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D52R3FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D52R3FBSL.pdf
Availability of RN60D52R3FBSL
QUANTITY
RN60D52R3FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D52R3FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D52R3FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D52R3FBSL
Related LinksRN60D5, RN60D52R3FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D52R3FBSL Details Description
Related parts for RN60D52R3FBSL
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 36POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 31.4UH 6.7A 20.2 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.11M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FILTER EMI PF C TYPE 10000PF datasheet.pdf