Vishay/Dale RN60D5490FR36
RN60D5490FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5490FR36
Brief Description
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5490FR36.pdf
Availability of RN60D5490FR36
QUANTITY
RN60D5490FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5490FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D5490FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5490FR36
Related LinksRN60D5, RN60D5490FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5490FR36 Details Description
Related parts for RN60D5490FR36
TOOL CRIMP BNC RG/179,187 W/DIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
AIR VELOCITY & HUMIDITY TESTER datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH OCTAL ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf