Vishay/Dale RN60D5493FRE6
RN60D5493FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5493FRE6
Brief Description
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5493FRE6.pdf
Availability of RN60D5493FRE6
QUANTITY
RN60D5493FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5493FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D5493FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5493FRE6
Related LinksRN60D5, RN60D5493FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5493FRE6 Details Description
Related parts for RN60D5493FRE6
WASHER 3.2ST REPLACEMENT KT35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.4A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf