Vishay/Dale RN60D57R6FRE6
RN60D57R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D57R6FRE6
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D57R6FRE6.pdf
Availability of RN60D57R6FRE6
QUANTITY
RN60D57R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D57R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D57R6FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D57R6FRE6
Related LinksRN60D5, RN60D57R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D57R6FRE6 Details Description
Related parts for RN60D57R6FRE6
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
XBL6009 (LEFT HAND) 2NC, 2M CABL datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX CLEAR 15/32 FROST datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1000A 1000V 3GKN/75 AR UR datasheet.pdf