Vishay/Dale RN60D6040FR36
RN60D6040FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6040FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6040FR36.pdf
Availability of RN60D6040FR36
QUANTITY
RN60D6040FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6040FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D6040FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6040FR36
Related LinksRN60D6, RN60D6040FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6040FR36 Details Description
Related parts for RN60D6040FR36
CLAMP TIE STD #10SCR WR BK 12" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
106 W 50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf