Vishay/Dale RN60D60R4FRSL
RN60D60R4FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D60R4FRSL
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D60R4FRSL.pdf
Availability of RN60D60R4FRSL
QUANTITY
RN60D60R4FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D60R4FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D60R4FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D60R4FRSL
Related LinksRN60D6, RN60D60R4FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D60R4FRSL Details Description
Related parts for RN60D60R4FRSL
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FERRULE WIRE UNINS 14AWG 1000PC datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 270V 150A MS-013 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 10.16MM 1DGT RED CA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf