Vishay/Dale RN60D6200FRE6
RN60D6200FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6200FRE6
Brief Description
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6200FRE6.pdf
Availability of RN60D6200FRE6
QUANTITY
RN60D6200FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6200FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D6200FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6200FRE6
Related LinksRN60D6, RN60D6200FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6200FRE6 Details Description
Related parts for RN60D6200FRE6
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 3/8"-6" BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
OSC MEMS 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf