Vishay/Dale RN60D6490FR36
RN60D6490FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6490FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6490FR36.pdf
Availability of RN60D6490FR36
QUANTITY
RN60D6490FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6490FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D6490FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6490FR36
Related LinksRN60D6, RN60D6490FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6490FR36 Details Description
Related parts for RN60D6490FR36
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 5/16" 5.91" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 28V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf