Vishay/Dale RN60D6491FRE6
RN60D6491FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6491FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6491FRE6.pdf
Availability of RN60D6491FRE6
QUANTITY
RN60D6491FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6491FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D6491FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6491FRE6
Related LinksRN60D6, RN60D6491FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6491FRE6 Details Description
Related parts for RN60D6491FRE6
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8VDFN datasheet.pdf
MCP2.8 GEH ASSY 9P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf