Vishay/Dale RN60D7750FRE6
RN60D7750FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D7750FRE6
Brief Description
RES 775 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D7750FRE6.pdf
Availability of RN60D7750FRE6
QUANTITY
RN60D7750FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D7750FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D7750FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)775
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D7750FRE6
Related LinksRN60D7, RN60D7750FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D7750FRE6 Details Description
Related parts for RN60D7750FRE6
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 65W datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SHIELD PLATE RA CONN 6 COND datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HAR-MIK P/S 20M-IDC 0,65-0,8 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf