Vishay/Dale RN60D8453FRE6
RN60D8453FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D8453FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D8453FRE6.pdf
Availability of RN60D8453FRE6
QUANTITY
RN60D8453FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D8453FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D8453FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D8453FRE6
Related LinksRN60D8, RN60D8453FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D8453FRE6 Details Description
Related parts for RN60D8453FRE6
IC OPAMP VFB 25MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 20QFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO247-3 datasheet.pdf
ANTENNA REF FOR M24LR64-R datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W T18 datasheet.pdf