Phihong USA POE14-033
POE14-033 picture photo
Mfg. Part Number
POE14-033
Manufacturer
Product Category
Power over Ethernet (PoE)
Brief Description
POE SPLITTER 8.25W 3.3V DESKTOP
Datasheet Download
POE14-033.pdf
Availability of POE14-033
QUANTITY
POE14-033 Order Process
Ship out your order
Specifications of POE14-033
Internal Part NumberEIS-POE14-033
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPoE
Featured ProductIeee8023AF POE Series
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE14
TypeSplitter
Voltage - Input36 ~ 56 V
Number of Ports1
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power (Watts) - Per Port8.25W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, OTP, OVP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency72%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.94" L x 2.21" W x 1.10" H (100.0mm x 56.0mm x 28.0mm)
Note-
Input ConnectorRJ45 (Data, Power)
Output Connector2.5mm Plug (Power), RJ45 (Data)
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE14-033
Related LinksPOE1, POE14-033 Datasheet, Phihong USA Distributor
POE14-033 Details Description
Related parts for POE14-033
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD G TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277/480VAC datasheet.pdf