Amphenol Industrial PT06P-18-11P(SR)
PT06P-18-11P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-11P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-11P(SR).pdf
Availability of PT06P-18-11P(SR)
QUANTITY
PT06P-18-11P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-11P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-11P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-11P(SR)
Related LinksPT06P-18, PT06P-18-11P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-11P(SR) Details Description
Related parts for PT06P-18-11P(SR)
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
PDB FINGER SAFE ASSEMBLY datasheet.pdf
PT 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
Cyclone FPGA Family IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.047レF 100V datasheet.pdf