Vishay/Dale RN60D8501FB14
RN60D8501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D8501FB14
Brief Description
RES 8.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D8501FB14.pdf
Availability of RN60D8501FB14
QUANTITY
RN60D8501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D8501FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D8501FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D8501FB14
Related LinksRN60D8, RN60D8501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D8501FB14 Details Description
Related parts for RN60D8501FB14
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 250VAC datasheet.pdf