Vishay/Dale RN60D9090FBSL
RN60D9090FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9090FBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9090FBSL.pdf
Availability of RN60D9090FBSL
QUANTITY
RN60D9090FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9090FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D9090FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9090FBSL
Related LinksRN60D9, RN60D9090FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9090FBSL Details Description
Related parts for RN60D9090FBSL
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 3SKT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN CIC VERT 26POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf