Vishay/Dale RN60D9092FR36
RN60D9092FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9092FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9092FR36.pdf
Availability of RN60D9092FR36
QUANTITY
RN60D9092FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9092FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D9092FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9092FR36
Related LinksRN60D9, RN60D9092FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9092FR36 Details Description
Related parts for RN60D9092FR36
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V PP/PP SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SC73 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.8A SC-62 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7.3A TO252-3 datasheet.pdf
DSUB 7W2 M CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 44.5MMH datasheet.pdf