Vishay/Dale RN60D9421FB14
RN60D9421FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9421FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9421FB14.pdf
Availability of RN60D9421FB14
QUANTITY
RN60D9421FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9421FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D9421FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9421FB14
Related LinksRN60D9, RN60D9421FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9421FB14 Details Description
Related parts for RN60D9421FB14
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf