Vishay/Dale RN60D9763FRE6
RN60D9763FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9763FRE6
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9763FRE6.pdf
Availability of RN60D9763FRE6
QUANTITY
RN60D9763FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9763FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D9763FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9763FRE6
Related LinksRN60D9, RN60D9763FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9763FRE6 Details Description
Related parts for RN60D9763FRE6
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
SWITCH BASIC 15A SPST-NO SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
OSC TCXO 5.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf