Vishay/Dale RN60E1000FB14
RN60E1000FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1000FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1000FB14.pdf
Availability of RN60E1000FB14
QUANTITY
RN60E1000FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1000FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1000FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1000FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1000FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1000FB14 Details Description
Related parts for RN60E1000FB14
SOCKET SLD TAB W/CLIP HC3 RELAY datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 90A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
GUARD ASSY datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 225MM GREY datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf