Vishay/Dale RN60E1101BB14
RN60E1101BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1101BB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1101BB14.pdf
Availability of RN60E1101BB14
QUANTITY
RN60E1101BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1101BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1101BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1101BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1101BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1101BB14 Details Description
Related parts for RN60E1101BB14
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 30POS SMT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf