Vishay/Dale RN60E1182FRE6
RN60E1182FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1182FRE6
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1182FRE6.pdf
Availability of RN60E1182FRE6
QUANTITY
RN60E1182FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1182FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1182FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1182FRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1182FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1182FRE6 Details Description
Related parts for RN60E1182FRE6
CONN HEADER 86POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 16K FLASH 64BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
ISOLATOR BRIDGE BAR 100POS datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220F datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C034FP-13 2C1-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf