Vishay/Dale RN60E1502FRSL
RN60E1502FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1502FRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1502FRSL.pdf
Availability of RN60E1502FRSL
QUANTITY
RN60E1502FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1502FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1502FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1502FRSL
Related LinksRN60E1, RN60E1502FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1502FRSL Details Description
Related parts for RN60E1502FRSL
RES SMD 3.16M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf