Infineon Technologies IPP80N06S2-09
IPP80N06S2-09 picture photo
Mfg. Part Number
IPP80N06S2-09
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Datasheet Download
IPP80N06S2-09.pdf
Availability of IPP80N06S2-09
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP80N06S2-09 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP80N06S2-09
Internal Part NumberEIS-IPP80N06S2-09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab/Test Site Addition 16/Oct/2014
Wafer Fab/Test Site Addition 15/Dec/2014
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.1 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 125µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2360pF @ 25V
Power - Max190W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP80N06S2-09
Related LinksIPP80N, IPP80N06S2-09 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP80N06S2-09 Details Description
Related parts for IPP80N06S2-09
IC OPAMP VFB 400MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .072"DIA .360" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf
HEADER DR V/PEGS V-2 /DH 24CKT datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEMALE TIN TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf