Vishay/Dale RN60E1503BB14
RN60E1503BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503BB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503BB14.pdf
Availability of RN60E1503BB14
QUANTITY
RN60E1503BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1503BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1503BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503BB14 Details Description
Related parts for RN60E1503BB14
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN INSERT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf