Vishay/Dale RN60E1503BB14
RN60E1503BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503BB14.pdf
Availability of RN60E1503BB14
QUANTITY
RN60E1503BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1503BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1503BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503BB14 Details Description
Related parts for RN60E1503BB14
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SRT datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MICRO 37 F 24" RBW JACKP datasheet.pdf