ST SMA6J130A-TR
SMA6J130A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J130A-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 223VC SMA
Datasheet Download
SMA6J130A-TR.pdf
Availability of SMA6J130A-TR
QUANTITY
SMA6J130A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J130A-TR
Internal Part NumberEIS-SMA6J130A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6J View All Specifications
SMA6J View All Specifications
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6J, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp223V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J130A-TR
Related LinksSMA6J1, SMA6J130A-TR Datasheet, ST Distributor
SMA6J130A-TR Details Description
Related parts for SMA6J130A-TR
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf