Vishay/Dale RN60E1503BR36
RN60E1503BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503BR36.pdf
Availability of RN60E1503BR36
QUANTITY
RN60E1503BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503BR36
Internal Part NumberEIS-RN60E1503BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503BR36
Related LinksRN60E1, RN60E1503BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503BR36 Details Description
Related parts for RN60E1503BR36
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 745MA 465 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 45POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf