Vishay/Dale RN60E1503FBSL
RN60E1503FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503FBSL.pdf
Availability of RN60E1503FBSL
QUANTITY
RN60E1503FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1503FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1503FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503FBSL Details Description
Related parts for RN60E1503FBSL
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC2745TB datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLEAN&FINISH DISC 1-1/2" A VFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf