Vishay/Dale RN60E1650FBSL
RN60E1650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1650FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1650FBSL.pdf
Availability of RN60E1650FBSL
QUANTITY
RN60E1650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1650FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1650FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1650FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1650FBSL Details Description
Related parts for RN60E1650FBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
POT 6 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.63A 56.8 MOHM datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SEATING TOOL 2X4 KIT datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 3MM 900NM datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf