Vishay/Dale RN60E1653BB14
RN60E1653BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1653BB14
Brief Description
RES 165K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1653BB14.pdf
Availability of RN60E1653BB14
QUANTITY
RN60E1653BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1653BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1653BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1653BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1653BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1653BB14 Details Description
Related parts for RN60E1653BB14
RECT BRIDGE 1200V 55A MTK datasheet.pdf
FUSE 1/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.4A 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf