Vishay/Dale RN60E1720BRE6
RN60E1720BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1720BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 172 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1720BRE6.pdf
Availability of RN60E1720BRE6
QUANTITY
RN60E1720BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1720BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1720BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1720BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1720BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1720BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1720BRE6
KIT DEMO NTSC LINE 21 DECODER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 100' datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND YELLOW 7FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 34.5A 1.5 MOHM datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 6-MINIMOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf