Vishay/Dale RN60E1961BB14
RN60E1961BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1961BB14
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1961BB14.pdf
Availability of RN60E1961BB14
QUANTITY
RN60E1961BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1961BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1961BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1961BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1961BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1961BB14 Details Description
Related parts for RN60E1961BB14
MOSFET N-CH 60V 2.8A SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
SWITCH COVER METAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CABLE RPSMA- UMCC 300MM datasheet.pdf