Vishay/Dale RN60E2053BB14
RN60E2053BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2053BB14
Brief Description
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2053BB14.pdf
Availability of RN60E2053BB14
QUANTITY
RN60E2053BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2053BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2053BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2053BB14
Related LinksRN60E2, RN60E2053BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2053BB14 Details Description
Related parts for RN60E2053BB14
DIODE GP 1.2KV 12.7A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ASSY PCB TEST BOARD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NON INVERT 6UDFN datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf