Vishay/Dale RN60E2152FB14
RN60E2152FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2152FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2152FB14.pdf
Availability of RN60E2152FB14
QUANTITY
RN60E2152FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2152FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2152FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2152FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2152FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2152FB14 Details Description
Related parts for RN60E2152FB14
IC DGTL POT 8BIT 10K 4CH 24-SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFF 4X7MM RECT T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADCMP608 SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, PWM Dimming 30mA Backlight 16-UMLP (3x3) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN 16POS FML 2.5MM PC ROW A datasheet.pdf