Abracon Corporation ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
QUANTITY
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
Related LinksABM8G-16.000, ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
CONN HEADER 8POS .100" STR TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 636MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf