Vishay/Dale RN60E2153FR36
RN60E2153FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2153FR36
Brief Description
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2153FR36.pdf
Availability of RN60E2153FR36
QUANTITY
RN60E2153FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2153FR36
Internal Part NumberEIS-RN60E2153FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2153FR36
Related LinksRN60E2, RN60E2153FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2153FR36 Details Description
Related parts for RN60E2153FR36
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 13-17AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
ANT EMB NANOBLUE 802.11BG 2.5GHZ datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FLASHER 757 THERM CARD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC ERM/LRA HAPTIC DRIVER 9DSBGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS datasheet.pdf