Vishay/Dale RN60E2260FB14
RN60E2260FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2260FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2260FB14.pdf
Availability of RN60E2260FB14
QUANTITY
RN60E2260FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2260FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2260FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2260FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2260FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2260FB14 Details Description
Related parts for RN60E2260FB14
CONN RECEPT PIN .015-.025" .145" datasheet.pdf
STRAP STEEL 304 .50" X 22.5" datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 2.5MM PNL datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
SELECTOR UNIT ILL 2POS MOM GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM 20HTSSOP datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf