Vishay/Dale RN60E2742CBSL
RN60E2742CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2742CBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2742CBSL.pdf
Availability of RN60E2742CBSL
QUANTITY
RN60E2742CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2742CBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2742CBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2742CBSL
Related LinksRN60E2, RN60E2742CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2742CBSL Details Description
Related parts for RN60E2742CBSL
RES SMD 6.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 160PS .050" SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 28A SP1 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 47A 8SON datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
GDT 840V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf