Vishay/Vitramon VJ0402D6R8CXXAJ
VJ0402D6R8CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8CXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D6R8CXXAJ
QUANTITY
VJ0402D6R8CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8CXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D6R8CXXAJ
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT 100KHZ TH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf