Vishay/Dale RN60E2742CRSL
RN60E2742CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2742CRSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2742CRSL.pdf
Availability of RN60E2742CRSL
QUANTITY
RN60E2742CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2742CRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2742CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2742CRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2742CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2742CRSL Details Description
Related parts for RN60E2742CRSL
TRIMMER 15K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 200MA 3.64 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
3/4 INCH DUAL HST BLCK 25/4'/PKG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
C/A, NECTOR, LV-2, PLUG TO OUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W datasheet.pdf
SENSOR TEMP 90C 6W BREAK datasheet.pdf