Vishay/Dale RN60E2871FRSL
RN60E2871FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2871FRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2871FRSL.pdf
Availability of RN60E2871FRSL
QUANTITY
RN60E2871FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2871FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2871FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2871FRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2871FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2871FRSL Details Description
Related parts for RN60E2871FRSL
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS MALE W/O COUPLING datasheet.pdf
T200-LABEL-SPINDLE datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
LED COB CCT 5700K datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf